• alarm
  Szybka wysyłka
  zamówień
 • security
  Bezpieczeństwo
  transakcji
 • history
  Bezproblemowe zwroty
  produktów
 • directions_bike
  Wieloletnie
  doświadczenie

Turystyka rowerowa z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, nie tylko wśród zapalonych miłośników kolarstwa. Nowe trasy, które powstały w ostatnich latach znacząco zbliżyły się do europejskich standardów, zapewniając podróżującym nie tylko malownicze widoki z dala od ruchu samochodowego, ale i bezpieczeństwo. Dzięki temu, przepiękne drogi rowerowe ulokowane nad Bałtykiem, w Pieninach czy na Mazurach stają się łatwiej dostępne dla osób w każdym wieku, także dla rodzin, seniorów i osób niepełnosprawnych. Gdzie zatem wybrać się na letnią przejażdżkę, aby jak najlepiej docenić ich uroki? Poniżej przedstawiamy kilka najatrakcyjniejszych szlaków rowerowych w Polsce.

Jak przygotować się do dłuższej wyprawy rowerem?

rowerzysta

Zanim omówimy wybrane trasy, zastanówmy się nad tym w jaki sposób zorganizować taką kilkudniową wycieczkę, żeby móc się nią cieszyć bez obaw o różne awarie, kontuzje lub nieprzewidziane wydatki. Bardzo pomocna może okazać się zwykła kartka papieru, na której spiszemy sprzęty, wyprawkę żywieniową i akcesoria potrzebne do spakowania. W takim notesie warto spisać także lokalizację noclegów wraz z danymi kontaktowymi – rozumiemy, że w dobie szybkiego Internetu takie informacje możemy znaleźć w mgnieniu oka, jednak z doświadczenia wiemy, że czasem nawet najszybsze łącze zawodzi, gdy znajdujemy się na odludnych terenach (wtedy takie notatki dotyczące hostelu, pola biwakowego czy lokali gastronomicznych, okazują się być niezwykle przydatne). Kolejnym ważnym punktem jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Należy widzieć, że jeżeli organizm nie jest przyzwyczajony do długotrwałego wysiłku to bardzo łatwo o kontuzje: bolące kolano, a także urazy mięśni i kręgosłupa mogą skutecznie uniemożliwić dalszą podróż. Co zatem zrobić? Przede wszystkim jeździć. Fajnym pomysłem jest przerzucenie się na rower dojeżdżając np. do pracy. Dzięki takim regularnym wycieczkom, ciało szybciej przyzwyczai się do odpowiedniej pozycji, zwiększając jednocześnie tężyznę fizyczną i znacznie eliminując ryzyko powstania nagłych urazów. Żeby dobrze zaplanować trasę, trzeba również umiejętnie obliczyć dystans całkowity, a także oszacować dzienną ilość kilometrów do przebycia wraz z czasem, który zostanie przeznaczony na posiłek lub zwiedzanie. Natomiast dobrej jakości licznik rowerowy, użyty podczas przemierzenia szlaków z pewnością okaże się świetnym gadżetem rejestrującym prędkość i odległość, dzięki czemu podsumowanie całej trasy będzie o wiele łatwiejsze i bardziej przejrzyste.

szlak rowerowy

Przygotowując się do odkrywania nowych szlaków, nie możemy zapominać o bardzo ważnych aspektach, bez których żadna wycieczka nie będzie udana: odpowiedni sprzęt i akcesoria. Rower to z pewnością kluczowy element każdej wycieczki. Jakimi cechami powinien się charakteryzować? Przede wszystkim musi odznaczać się minimalizmem i funkcjonalnością. Lekka i prosta konstrukcja kierownicy, opony odporne na przebicia, rama wykonana z wysokiej jakości aluminium albo ze stali nierdzewnej, wygodne siodełko oraz porządne hamulce to czynniki na które należy zwrócić szczególną uwagę. Dobrym wyborem będzie klasyczny rower górski, który nadaje się do jazdy niemal w każdych warunkach, zapewniając cykliście duży komfort oraz niesamowite wrażenia z użytkowania. Doskonale sprawdzą się także wytrzymałe rowery trekkingowe trekkingowe oraz popularne crossy. W tych konkretnym rowerach warto zadbać o to, aby przykręcić do nich solidny bagażnik, dodać oświetlenie i błotniki. Nie wolno zapominać również o konserwacji i serwisowaniu sprzętu – należy sprawdzić wszystkie komponenty, także w nowych rowerach. Przed wyruszeniem w trasę, dobrze by było zaopatrzyć się również w profesjonalne narzędzia rowerowe, takie jak klucze oraz różnego rodzaju zestawy naprawcze – nigdy nie wiadomo, w którym momencie będziemy potrzebować uniwersalnej pompki lub zatykacza do opon. Wodoodporny, ergonomiczny plecak rowerowy odporny na przetarcia z szerokim pasem biodrowym oraz dużą pojemnością z pewnością przyda się podczas przemierzania szlaków rowerowych – pomieści mnóstwo niezbędnych ubrań i przydatnych gadżetów. Z kolei dopasowana, przeciwdeszczowa, oddychająca kurtka rowerowa będzie niezawodną barierą przeciw zimnie i mokrej pogodzie. Na trasie sprawdzą się również ciepłe skarpety, wygodne buty, okulary przeciwsłoneczne, bidony, a w przypadku podróży z najmłodszymi także funkcjonalne, komfortowe, bezpieczne foteliki rowerowe lub przyczepki.

Rowerem po Polsce. 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych

Gdy wiemy już w jaki sposób przygotować sprzęt i organizm do dłuższego wysiłku, pora przyjrzeć się kilku wybranym przez nas trasom rowerowym:

1. Velo Dunajec – Małopolska –  prace na tym szlaku jeszcze trwają, ale bez wątpienia można go już teraz zaliczyć do najpiękniejszych w kraju. Zaczyna się w samym sercu Tatr – Zakopanem, a kończy nad Wisłą pod Tarnowem. Prowadzi przez bardzo malownicze tereny doliny Dunajca. Po drodze można podziwiać widoki na Beskidy, Pieniny i Tatry, zwiedzić m.in.: Kościół św. Michała Archanioła wybudowany w II połowie XV w. na miejscu starszej świątyni z XIII wieku, gotycki Zamek w Czorsztynie, przepiękne Jezioro Rożnowskie lub majestatyczny Zamek Dunajec. 

Łączna długość: 240 kilometrów.


2. Wiślana trasa rowerowa - częściowo istniejący szlak rowerowy, biegnący wzdłuż Wisły, łączący Beskidy (początek na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko) z Bałtykiem (koniec szlaku na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku). Gotowe są odcinki: śląski i kujawsko-pomorski oraz większość małopolskiego. Od 2017 w budowie jest odcinek pomorski. Trasa została wytyczona po drogach o niewielkim natężeniu ruchu, ścieżkach rowerowych lub drogach leśnych i gruntowych, a niektóre jej odcinki biegną po nasypach wzdłuż Wisły.

Łączna długość: ma liczyć około 1200 kilometrów


3. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – Śląskie – to idealny szlak dla miłośników rowerowych podróży, którzy oprócz malowniczych widoków, lubią odkrywać nowe, ciekawe miejsca. Trasa ta należy do najstarszych polskich szlaków turystycznych. Łączy ze sobą Kraków z Częstochową poprzez większość Orlich Gniazd, jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości. Cykliści mają okazję zobaczyć m.in.: ruiny zamku Ogrodzieniec, Pilicy, Mirowa czy zamku królewskiego w Bobolicach.

Łączna długość: 181 kilometrów.


4. Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej – wiedzie od Mikoszewa (mijamy Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską) do Piasków. Trasa została zlokalizowana pomiędzy Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską, a cały odcinek wiedzie głównie przez malownicze lasy Mierzei Wiślanej. Wycieczka tym szlakiem będzie idealne dla osób trenujących kolarstwo oraz dla rodzin z dziećmi – ścieżka została dobrze oznaczona, a jej dużą zaletą jest dobra nawierzchnia.

Łączna długość: około 50 kilometrów.


5. Kaszubska Marszruta - Bory Tucholskie – zlokalizowany wśród pięknych krajobrazów Borów Tucholskich, gdzie wytyczono szlak Kaszubskiej Marszruty – jest to system czterech połączonych ze sobą ścieżek rowerowych. Są one przeważnie drogami leśnymi oraz gruntowymi, gdzie nie występuje duże natężenie ruchu. Ta niewątpliwie urokliwa trasa posiada mnóstwo ciekawych punktów, takich jak popularne miejsca wypoczynkowe (Charzykowy i Swornegacie) oraz Fojutowo, gdzie znajduje się najdłuższy w Polsce akwedukt.

Łączna długość: około 200 kilometrów.


Podsumowując, aby dobrze przygotować się do dłuższej wyprawy jednośladem solo lub z rodziną trzeba poświęcić na to trochę czasu. Warto jednak pamiętać, że wszystkie wysiłki włożone w planowanie i organizację wycieczki będą doskonałym jej uzupełnieniem, gdy będziemy mogli podziwiać przepiękne krajobrazy oraz odkrywać nowe miejsca z perspektywy dwóch kółek

Produkty warte uwagi: