• alarm
  Szybka wysyłka
  zamówień
 • security
  Bezpieczeństwo
  transakcji
 • history
  Bezproblemowe zwroty
  produktów
 • directions_bike
  Wieloletnie
  doświadczenie

Regularne podróże rowerem do pracy to zdrowsza i bardziej ekonomiczna alternatywa dla samochodu czy autobusu. Naturalnie najwięcej chęci na jazdę jednośladem mamy wtedy, gdy sprzyja nam pogoda, jednak jeśli dobrze przygotujemy się do drogi, nawet deszcz nie będzie stanowił dla nas przeszkody. Wybór odpowiedniego roweru to jedno, natomiast skompletowanie określonych akcesoriów do niego to już inna sprawa.

Idealny rower na dojazd do pracy – elementy wyposażenia

Bez wątpienia, rowerowa przejażdżka z domu do miejsca, w którym pracujemy to świetna sprawa. Przełamuje codzienną rutynę oglądania miasta zza szyby samochodu, pobudza organizm i pozwala się dotlenić przed rozpoczęciem pracy. Jednocześnie jednak, gdy już postanawiamy przerzucić się na rower, pojawiają się pewne obawy.

Wielu z nas wykonuje zawody, w których obowiązuje określony dress code. W efekcie jesteśmy zmuszeni wsiąść na rower miejski w eleganckiej koszuli lub z plecakiem, w którym przewozimy służbowy strój. Brak możliwości założenia swobodnej odzieży lub konieczność jazdy z ciężkim bagażem na plecach może stanowić problem. Nikt z nas nie lubi przecież przyjeżdżać do pracy spocony. W dodatku zawsze istnieje ryzyko zabrudzenia ubrań chociażby w wyniku wjechania w kałużę.

Druga sprawa to pozostawienie roweru w bezpiecznym miejscu na czas pracy. Najlepiej byłoby go wstawić do zadaszonego pomieszczenia na wypadek deszczu, lecz nawet wtedy niezbędny będzie dobry system zabezpieczający, który stanowiłby większe wyzwanie dla ewentualnej kradzieży.

Jak widać, nawet rutynowe przejażdżki rowerem po stałych trasach z domu do pracy i z powrotem wymagają odpowiednich przygotowań. Zanim więc zaczniemy realizować nasz rowerowy plan, upewnijmy się, że posiadamy wszystko, co niezbędne, by podróż była po prostu przyjemna i bezstresowa.

Błotniki – dojazd do pracy w schludnych warunkach

Zanim zajmiemy miejsce na siodełku, zwykle sprawdzamy prognozę pogody na cały bieżący dzień, jednak nawet, jeśli w danym momencie nie grozi nam ulewa, to dzień wcześniej mogło padać, czego efektem okażą się kałuże na ulicach. W trakcie jazdy koła będą rozchlapywały brudną wodę, więc istnieje ryzyko, że zabrudzimy sobie buty i nogawki spodni. Jeśli zależy nam na bezproblemowym dojeździe do pracy, rower powinien być wyposażony w komplet błotników, które zatrzymają błotnistą ciecz i pozwolą nam dotrzeć na miejsce w czystym i schludnym ubiorze.

Osłona łańcucha – dłuższa czystość i żywotność układu łańcuchowego

W każdym mieście czy wsi stan dróg jest różny. Być może przyjdzie nam poruszać się po dziurawych ścieżkach wypełnionych kałużami i błotem. Każdy taki odcinek powoduje zabrudzenia elementów roweru znajdujących się niżej. Szczególnie narażony jest łańcuch. Im dłużej gromadzi się na nim brud, tym większe ryzyko, że ulegnie szybszemu zużyciu. Bez względu na to, czy użytkujemy rower damski miejski czy przeznaczony do bardziej terenowych tras, warto zaopatrzyć się w osłonę na układ łańcuchowy, która będzie zatrzymywała wszelkie odpryski z błota.

Miejsce na bagaż – zabierz ze sobą wszystko, co potrzebne

Niemal zawsze do pracy zabieramy plecak, teczkę lub torebkę z niezbędnymi rzeczami. Mogą to być zarówno ważne dokumenty służbowe, jak i narzędzia czy po prostu kanapki. Chcąc oszczędzić sobie dodatkowego obciążenia w postaci chociażby plecaka, warto zaopatrzyć się w pojemną torbę rowerową lub kosz. Są to bardzo łatwe w montażu akcesoria, które przydają się w codziennych dojazdach, nie wspominając już o dłuższych trasach pozamiejskich. W torbie schowamy niezbędne przybory do pracy, w koszu zaś umieścimy na przykład zakupy, których dokonamy wracając z powrotem do domu. Torbę można zamontować zarówno na kierownicy, jak i na bagażniku z tyłu oraz na ramie.

Stopka – aby rower mógł stać stabilnie i należycie się prezentować

W przestrzeni miejskiej, gdzie z reguły załatwiamy dużo różnych spraw, często przychodzi nam poruszać się z punktu A do B. Być może wracając do domu z pracy, musimy jeszcze „zahaczyć” o kilka miejsc? Jeśli nasz rower miejski, męski lub damski, ma dobrze służyć również jako ogólny środek miejskiej lokomocji, dobrze, by był wyposażony w stopkę. Dzięki niej nie będziemy musieli za każdym razem szukać stabilnego oparcia dla pojazdu, lecz wygodnie oprzemy go o blokadę w każdym miejscu i zostawimy w stabilnej pozycji.

Dzwonek – obowiązkowy gadżet w warunkach miejskich

Pomimo stałego rozwoju infrastruktury rowerowej w polskich miastach i wsiach, są sytuacje, w których rowerzyści muszą błyskawicznie ostrzec przechodniów o swojej obecności. Niestety, wielu pieszych schodzi ze swoich alejek i wkracza na ścieżki rowerowe, co naturalnie powoduje utrudnienia w ruchu jednośladowym. Na chodnikach nie brakuje również młodszych nieostrożnych dzieci. Dzwonek jest obowiązkowym elementem wyposażenia roweru poruszającego się w przestrzeni miejskiej i nie bez powodu. Odpowiednio głośny sygnał informujący o zbliżaniu się rowerzysty zwraca uwagę przechodniów i daje swobodę ruchu podczas podróży przez najbardziej ruchliwe rejony miasta.

Oświetlenie roweru – gdy jedziemy po zmroku

Pracujemy w różnych godzinach. Niektórzy z nas przebywają w pracy od rana do popołudnia, inni w godzinach nocnych lub od południa do wieczora. Może się zdarzyć, że będziemy jechać rowerem po ciemku i to niekoniecznie na terenie rozświetlonego miasta, a poza obszarem zabudowanym po zaciemnionej drodze. W takiej sytuacji potrzebne nam będzie dobre oświetlenie. Jazda rowerem po zmroku lub w sytuacji słabej widoczności wymaga obowiązkowego użycia lampek. Przygotujmy do jazdy takie, które są zasilane z akumulatorków lub z dynamo.Zabezpieczenie roweru – postaw na dobry sprzęt z najwyższej półki

Nie musimy być rowerowymi pasjonatami i inwestować w drogie części od najlepszych producentów, jednak zabezpieczenie roweru to ten element wyposażenia, na którym oszczędzać zdecydowanie nie należy. Tanie, słabej jakości linki wprawny złodziej przetnie błyskawicznie, dlatego postawmy na solidny łańcuch, U-lock lub składane zapięcie. Innym rozwiązaniem jest blokada na tylne koło, której zniszczenie jest trudne i zajmuje sporo czasu, a nawet, gdyby złodziejowi udało się złamać zabezpieczenie, i tak nie będzie mógł odłączyć blokady od koła i swobodnie odjechać.

Najlepsze rowery w ruchu miejskim – przykładowe propozycje

Wbrew pozorom, klasyczny rower miejski nie musi stanowić jedynej słusznej inwestycji, by móc czerpać radość z podróży po metropoliach. Najważniejsze jest to, by był wygodny i funkcjonalny. Oto kilka przykładów rowerów, które fantastycznie sprawdzają się na miejskich szlakach.

Rower miejski – „holenderka” zawsze w modzie

Oczywiście ten typ jednośladów zawdzięcza sobie taką, a nie inną nazwę nie bez powodu. Użytkownicy, którym zależy głównie na podróżach w obrębie miast, wybierają je ze względu na elementy, o których mówiliśmy wyżej. Zarówno rower miejski damski, jak i męski posiada głęboki kosz na kierownicy i wygodne siodełko, w przypadku którego nie musimy przyjmować specjalnej postawy ciała do szybkich intensywnych jazd. Jednocześnie duży nacisk jest tu kładziony na wygląd. „Holenderki” są po prostu stylowe i świetnie prezentują się podczas jazdy po miejskich ścieżkach.

Rower elektryczny – czysta przyjemność z jazdy

To doskonała propozycja dla tych, którym zależy na codziennych rowerowych przejażdżkach bez jednoczesnego wysiłku i pocenia się podczas pokonywania dystansu. Rowery z silnikiem elektrycznym stają się coraz popularniejsze i regularnie tanieją. Ich prowadzenie nie wymaga od nas żadnego działania – pojazd jedzie całkowicie sam. Rower elektryczny jest w stanie jednorazowo przebyć nawet ponad 100 km. Wszystko zależy od pojemności akumulatora, trybu wspomagania oraz siły własnej (pedałować możemy również sami). Akumulatory trzeba regularnie odpłatnie doładowywać, jednak taki koszt jest naprawdę niski.

Przed zakupem tego typu roweru warto zrobić rozeznanie i sprawdzić, który akumulator będzie najwydajniejszy. Kwasowo – ołowiowe na przykład mają małą pojemność i są dość ciężkie. Element ten przechowywany jest w ramie roweru lub bagażniku. Z racji nietypowej konstrukcji, miejmy na uwadze, że rowery elektryczne ważą nieco więcej niż klasyczne, co może utrudnić na przykład wnoszenie ich po schodach. Jednocześnie wciąż nadają się do przewożenia bagażu w torbach i sakwach.Rower górski – nie tylko na terenowe wyprawy

Mogłoby się wydawać, że popularny „góral” nie jest zbytnio przystosowany do jazdy w warunkach miejskich. A jednak! Jeśli posiadamy klasyczny górski rower, bez wahania możemy użytkować go na co dzień w mieście. Bez problemu zamontujemy w nim bagażnik i błotniki, a mocne zawieszenie charakterystyczne dla jednośladów tego typu przyda się podczas przejeżdżania przez większe wertepy. “Góral” potrafi doskonale zastąpić nawet klasyczny rower damski miejski, warto jednak zmienić w nim opony na takie z łagodniejszym bieżnikiem, który nie będzie stawiał oporu podczas jazdy po gładkim asfalcie.

Rower trekkingowy – w tygodniu i w weekendy

Jednoślady trekkingowe są świetnym kompromisem, jeśli zależy nam na funkcjonalności roweru miejskiego i komforcie podczas dłuższych wycieczek poza miasto. Ze względu na nieco odmienną konstrukcję, rowery trekkingowe wymuszają bardziej pochyloną pozycję ciała w czasie jazdy. W przeciwieństwie do miejskich, mają też więcej przerzutek, co z pewnością zainteresuje miłośników trudniejszych tras.

Sami najlepiej wiemy, jak wygląda dojazd do naszego miejsca pracy i w jakich warunkach jesteśmy zmuszeni prowadzić rower. Weźmy pod uwagę wszelkie czynniki, jakie decydują o bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Podróżowanie rowerem ma być przyjemnym urozmaiceniem i chwilową odskocznią od codziennej rutyny, dlatego warto potraktować poważnie kwestię wyposażenia i dobrać taki model jednośladu, który będzie stanowił kompletny pojazd dostosowany do naszego trybu życia.