• alarm
  Szybka wysyłka
  zamówień
 • security
  Bezpieczeństwo
  transakcji
 • history
  Bezproblemowe zwroty
  produktów
 • directions_bike
  Wieloletnie
  doświadczenie

Miłośnicy okazjonalnych wycieczek rowerowych niespecjalnie zaprzątają sobie głowę doborem odpowiedniego obuwia, gdyż na krótkich dystansach świetnie sprawdzają się trampki lub adidasy. Wraz z rosnącą liczbą pokonywanych kilometrów, warto jednak rozważyć zakup specjalnych butów - będą one zdecydowanie trwalsze jak i zagwarantują bardziej komfortową i efektywną jazdę. Pamiętajmy, że dobrze dobrane obuwie posłuży na kilka sezonów nie powodując przy tym otarć oraz pęcherzy.

Cechy dobrych butów na rower

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy zwykłym obuwiem sportowym typu adidasy czy trampki a profesjonalnymi butami rowerowymi jest sztywność oraz grubość podeszwy. Do kluczowych wad tradycyjnego obuwia zaliczamy miękkie podłoże, które podczas nacisku stopy na pedał szybko ulega zniszczeniu i może powodować dyskomfort oraz bóle mięśni. Dlatego warto kupić buty na rower wyposażone w twarde i grube spody odporne na obciążenia i urazy.

Przy wyborze obuwia rowerowego, należy zwrócić uwagę na wentylację oraz materiał z jakiego zostały one wykonane, gdyż unikalna konstrukcja ochroni stopy i sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych. Na sezon letni dobrym wyborem będą buty rowerowe wyposażone w przewiewną siatkę, która zapewnia odpowiednią wentylację i chroni przed otarciami i odciskami. Natomiast, w sezonie jesiennym oraz podczas zimowych przejażdżek najlepiej wybrać zakryte buty, chroniące przed chłodnymi podmuchami wiatru czy deszczem. Ważnym elementem konstrukcji każdego modelu obuwia na rower jest fakt, że nie mogą one w żadnym stopniu uciskać stopy, zapewniając swobodne ruchy podczas jazdy. Ponadto, cholewka takiego obuwia powinna zostać dobrana do stawu skokowego rowerzysty, gdyż za wysoka może prowadzić do otarć i urazów kostki. Warto pamiętać również o tym, że podczas wyboru danego modelu butów rowerowych, należy zmierzyć długość stopy w centymetrach i porównać wyniki z tabelą rozmiarów konkretnego producenta.

Dobór odpowiedniego rodzaju zapięcia w butach na rower ma duży wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Producenci oferują najrozmaitsze systemy zabezpieczeń zapewniających optymalne trzymanie obuwia na stopach. Większość kolarzy, zdecydowanie odradza zakup obuwia z tradycyjnym sznurowaniem. Niewątpliwie, sznurówki umożliwiają najlepszą regulację i dopasowanie stopy do danego buta, jednakże powodują również ryzyko wkręcenia w łańcuch bądź korbę roweru i mogą być poważnym zagrożeniem dla każdego rowerzysty. Przy zakupie butów z tego typu wiązaniem, warto wybrać model obuwia, który posiada specjalne zabezpieczenia, gdzie można włożyć sznurówki. Świetną alternatywną dla tradycyjnego sznurowania są buty zapinane na rzepy oraz klamry. Ten rodzaj zapięcia zapewnia szybką i łatwą możliwość regulacji, nawet w trakcie jazdy rowerem. Natomiast, profesjonalni kolarze oraz doświadczeni użytkownicy jednośladów często korzystają także z systemu BOA, które w przeciwieństwie do innych zapięć nie ślizga się i idealnie dopasowuje do wielu modeli butów rowerowych.

Standardowe buty na rower MTB

Jednym z najpopularniejszych typów obuwia dedykowanego miłośnikom jednośladów, są zdecydowanie buty rowerowe MTB. Zostały stworzone do jazdy górskiej, po wyboistych i trudnych podłożach, lecz zyskały popularność również wśród kolarzy szosowych. Charakterystyczną ich cechą jest wytrzymała i stabilna konstrukcja, a sztywna podeszwa wzmocniona dodatkową gumą przy palcach i bokach zapewnia dodatkową ochronę podczas jazdy. Ponadto, cholewka skutecznie zabezpiecza stopy przed uderzeniem o twarde podłoże, a wytrzymała siateczka zapewnia dobrą cyrkulację powietrza podczas jazdy po różnych terenach. Trwała konstrukcja oraz lekkość stanowią główne cechy butów rowerowych MTB, dzięki czemu stanowią świetnie rozwiązanie dla wszystkich śmiałych rowerzystów. Idealnie sprawdzą się podczas jazdy po nierównym terenie, gdzie czasem należy zejść ze swoich „dwóch kółek” i pokonać odcinek drogi na pieszo.



Obuwie do jazdy szosowej

Ten rodzaj obuwia został stworzony z myślą o kolarstwie szosowym, charakteryzuje się niską wagą oraz dużą sztywnością. Modele szosowe posiadają szeroki bok, idealnie trzymają stopę i świetnie sprawdzają się podczas treningów kolarskich. Bardzo sztywna podeszwa pozwala na doskonałe podparcie i stabilne prowadzenie roweru, lecz uniemożliwia komfortowe piesze wycieczki. Obuwie szosowe posiada także specjalne otwory wentylacyjne, które chronią stopy przed nadmierną potliwością. Buty na rower szosowy dedykowane są przede wszystkim do jazdy po utwardzonych terenach, bez schodzenia konieczności schodzenia z roweru. Lekka i ergonomiczna konstrukcja poprawia komfort i efektywność jazdy.

Buty do podróży turystycznych

Obuwie trekkingowe zostało stworzone z myślą o wszystkich miłośnikach jazdy turystycznej oraz rekreacyjnej. Znacznie różnią się od modeli MTB oraz szosowych. Przede wszystkim, buty na rower turystyczny muszą być wygodne podczas chodzenia, dlatego podeszwa w nich stosowana nie jest tak sztywna, a bloki do pedałów są głęboko schowane. Obuwie trekkingowe świetnie nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej, zapewnia komfortowe przemierzanie długich dystansów, a po zejściu z roweru umożliwia poruszanie się po utwardzonych terenach.



Wygodne buty na sezon zimowy

Przemoczone i nieocieplone obuwie wpływa na komfort jazdy w sezonie zimowym. Tradycyjne buty rowerowe MTB lub szosowe nie uchronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, charakterystycznymi dla pory jesiennej i zimowej. Niektórzy rowerzyści stosują specjalne nakładki i ochraniacze, jednak warto zastanowić się nad wyborem specjalnych butów do jazdy rowerem w zimie. Odpowiednio dobrane modele zapewniają optymalne ocieplenie stóp, a niektóre z nich są wyposażone w skarpety oraz specjalne membrany z izolacją termiczną. Trwałe i nieprzemakalne materiały gwarantują każdemu rowerzyście komfort jazdy w sezonie zimowym. W przypadku tego rodzaju obuwia rowerowego, warto zwrócić uwagę na dobór okrycia wierzchniego stopy do modelu roweru, a także na grubość podeszwy czy rodzaj zapięcia.

Przy wyborze odpowiednich butów na rower warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które ułatwią podjęcie decyzji i zapewnią optymalną ochronę stóp podczas jazdy ulubionym jednośladem. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup tradycyjnych sznurowanych modeli, czy preferujemy obuwie przeznaczone do kolarstwa górskiego, powinnyśmy dobrać właściwy rozmiar. Większość producentów obuwia na rower udostępnia tabele rozmiarów, dzięki czemu w kilka chwil można dobrać właściwy rozmiar. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku modeli zimowych, rozmiar może ulec niewielkim zmianom, gdyż niektóre fasony wyposażone są w ciepłe i grubsze skarpety, które nie występują w butach letnich. Wentylacja oraz odpowiednie zapięcia stanowią istotny element wyboru, a materiały użyte przy produkcji istotnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ponadto, obuwie rowerowe dostosować do indywidualnych potrzeb, tak, aby jazda w nich była nie tylko bezpieczna pod wieloma względami, ale również przyjemna.